15.05.2014

Pasaulē pirmā ārstu izrakstītā viedtelefona aplikācija

Pacientiem ASV, ārsti sākuši izrakstīt BlueStar viedtelefonaaplikāciju diabēta kontrolei – līdz ar šo soli BlueStar ir kļuvusi par pasaulē pirmo aplikāciju, kuru līdzīgi kā zāles, izraksta ārsts. ASV tas nozīmē, ka par aplikācijas izmantošanu maksās veselības apdrošināšanas kompānijas.

Pacientiem ASV, ārsti sākuši izrakstīt BlueStar viedtelefonaaplikāciju diabēta kontrolei – līdz ar šo soli BlueStar ir kļuvusi par pasaulē pirmo aplikāciju, kuru līdzīgi kā zāles, izraksta ārsts. ASV tas nozīmē, ka par aplikācijas izmantošanu maksās veselības apdrošināšanas kompānijas.

Aplikācija BlueStar ir domāta, lai palīdzētu cilvēkiem ar 2 tipa diabētu (tas ir visizplatītākais veids). Izmantojot aplikāciju, tā lietotājam reālā laikā iesaka un atgādina kad veikt cukura līmeņa pārbaudi, un kā to kontrolēt variējot zāles, pārtiku un fiziskās aktivitātes.

 

Aplikācija palīdz vienā no grūtākajiem ārsta uzdevumiem – mainīt pacienta uzvedību. Ārsti lūdz diabēta pacientiem katru dienu pierakstīt cukura līmeņa  mērījumu rezultātus, lietoto pāertiku, vingrinājumus, lietotās zāles utt.  Ja šos faktorus kontrolē, tad ir iespējams noturēt cukura līmeni drošā līmenī un izvairīties no komplikācijām. Tomēr tikai 15 – 20 % no pacientiem regulāri veic šādus pierakstus. Šobrīd ir pieejamas vairākas citas viedtelefonu aplikācijas, kuras ļauj veikt augstāk minētos pierakstus, tomēr  fakts, ka atgriezeniskā saite no ārsta būs tikai pēc 90 dienām (tas ir laiks, kad parasti notiek nākamā vizīte pie ārsta) nedod vēlamo efektu.

 

BlueStar izstrādātāji, kompānija WellDoc min, ka viņu aplikācija atškiras tieši ar to, ka tā dod ieteikumus reāļā laikā un regulāri nosūta pacienta datus ārstējošajam ārstam. Aplikācijas dotie ieteikumi ir saskaņoti ar konkrētā pacienta ārstēšanas plānu. 

 

2011 gadā veiktie klīniskie pētījumi, kuri tika veikti University of Maryland School of Medicine, BlueStar palīdzēja diabēta pacientiem samazināt A1C līmeni asinīs par 1,9%. Šāds uzlabojums ir ļoti efektīvs un bieži vien labāks, nekā to var panākt ar zālēm, uzsver nozares speciālisti.